67 градусів спеки і 100 днів без дощу. Цьогоріч погода на Полтавщині була аномальною

67 градусів спеки і 100 днів без дощу. Цьогоріч погода на Полтавщині була аномальною

Аномальна спека, рекордний період без дощу, посуха та зменшення урожаю. Такі явища спостерігали на Полтавщині протягом 2024-го року. Цьогорічні погодні умови можуть вплинути і на урожай наступного року.

Про це розповіла Суспільному завідувачка сектору агрометеорології обласного центру з гідрометеорології Олеся Звягольська.

2024-й рік був складним для сільського господарства через погодні умови, розповіла завідувачка сектору агрометеорології. Через раннє потепління люди раніше почали сівбу та висадку ранніх і пізніх культур.

“У квітні середньодобові температури повітря у більшості днів перевищували позначку у 15 градусів, і тому квітень був аномально теплим за всі роки спостережень. Але, окрім того, він був і сухим. Високий температурний режим завжди спричиняє передчасний прискорений розвиток у рослин. Відповідно, якщо у нас озимина виходила у фазі третього листочка, а накопичення температури було настільки стрімке, вона не встигла закущитися. І тому вийшло, що кущіння цьогоріч на озимих культурах, які незакущені були з осені, практично не було навесні”, розповіла завідувачка сектору агрометеорології обласного гідрометцентру Олеся Звягольська.

А в травні, коли на городах посходили рослини та висадили розсаду, пройшли заморозки.

“Це призвело до того, що було частково пошкоджено як посіви польових культур, і навіть було відзначено загибель рослин овочевих культур, які були рано посіяні або висаджені значно раніше”,розповів завідувач кафедри рослинництва аграрного університету Володимир Гангур.

Цибуля не померзла, картопля маленька змерзла, де повилазила, та теж змерзла, перець накрила, але він все одно змерз, він пропав, – розповіла місцева жителька Валентина Роспірко.

Протягом решти літа була висока температура повітря та бездощів’я.

“Рослини передчасно розвивалися, у них відмічалося передчасне пожовтіння листочків, слабо формувалися генеративні органи”, — розповіла Олеся Звягольська.

“Середня багаторічна сума опадів в умовах Полтавської області становить 524 міліметри, а за 11 місяців поточного року випало лише 267 міліметрів, тобто лише 51% від середньої багаторічної норми. Практично в усі місяці і весняні, окрім травня, і літні, і осінні, середньомісячна температура повітря перевищувала норму. В окремі періоди влітку температура на поверхні ґрунту сягала навіть 61-67 градусів“, — розповів фермер Володимир Гангур.

За словами Олени Леонтьєвої, максимальна температура повітря влітку сягала 36 градусів тепла.

“За кількістю опадів це літо справді було найсухішим за увесь період спостережень. Бездощовий період цього року у Полтаві тривав більше, ніж 100 днів”, — провідна синоптикиня обласного центру з гідрометеорології Олена Леонтьєва.

“Кукурудзи у середньому по області зібрали 58 центнерів з гектара, але були райони і господарства, де врожайність у межах 3-4 тонн була, і навіть у окремих господарствах південної частини області стояло питання взагалі молотити чи не молотити”.

Зі слів синоптикині Олени Леонтьєвої, цьогорічна посуха та зневоднення ґрунту може вплинути і на врожаї наступного року.

Читайте також:

Почорніла картопля, перці, помідори: сильні заморозки наробили біди у Кременчуцькому районі

67 градусів спеки і 100 днів без дощу. Цьогоріч погода на Полтавщині була аномальною

Новини Полтави