При тривалому блекауті генератори за добу використають 42 тис. літрів пального. Тому краще не розраховувати на їхню безперебійну роботу. Ситуацію може виправити лише переведення насосних станцій на захищені електромережі
«Полтавщина» продовжує знайомити із новим керівником «Полтававодоканалу» Юрієм Заставським, який з 2-го липня виконує обов’язки гендиректора цього обласного КП.
Ми запропонували обговорити проблему роботу підприємства в умовах можливих тривалих відключень електроенергії наступної зими, до яких готується уся країна.
Заставський: Є три складові водопостачання: свердловина та система підйому води — це перші дві, які запитані від захищених електромереж. А третя — це 55 насосних станцій, які живляться від електромереж загального користування. Під час погодинних чи аварійних відключень вони зупиняються, а споживачі, особливо на верхніх поверхах, перестають отримувати воду. Більш комфортно відчуває себе Левада, яка розташована в низині, там вода йде самопливом. А ось, наприклад, на Половки, на Огнівку або загально в Центр воду потрібно постачати за допомогою тиску, який забезпечують насосні станції. Ми мали розмову із керівництвом облради, щоб насосні станції працювали від захищених ліній, адже це критична інфраструктура. Маємо надію, що цю проблему вдасться вчасно вирішити.
«Полтавщина»: Електрогенератори — це не вихід?
Заставський: Ми провели тендер на закупівлю матеріалів на випадок блекауту, зокрема, на генератори (по 50 кВт) для підйому води. Однак, якщо світла не буде тривалий час, то ми можемо, з перервами по 2-3 години, подавати воду генераторами. Але за добу роботи знадобиться 42 тис. літрів пального. Якщо уявити, що відключення будуть тривалими і частими, то необхідна дуже велика кількість пального. Ми надіслали листи усім громадам, які обслуговуємо, попросили передбачити запас пального. Однак, листи поки залишилися без відповіді. Варіант із захищеними лініями є більш перспективним.
«Полтавщина»: Сонячні панелі — не вихід?
Заставський: Є проект розміщення сонячних електростанцій біля Супрунівської та Затуринської очисних каналізаційних станцій. Там є вільна площа, до 50 га. Проект коштує 2 млн євро, але при реалізації ми б отримали до 70% економії витрат на електроенергію. Також розраховуємо на те, що до зими на майданчиках теплоенерго будуть встановлені дві когенераційні установки, надані американськими партнерами. Є можливість отримувати цю енергію і водоканалом. Хтось запитає: чому в першу чергу до сонячних електростанцій під’єднають каналізаційне господарство, а не водопостачання? Тому що, якщо ми не забезпечимо стабільне водовідведення, то водопостачання втрачає сенс. Спочатку за важливістю йде каналізація. Розраховуємо на вдале завершення цього проекту.
Нагадаємо, що, за словами Юрія Заставського, наразі у Полтаві 90% мереж системи водовідведення є аварійними, на початок липня у місті налічується 82 провали.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»