Білорусь перемістила щонайменше 2219 українських дітей з окупованих територій — дослідження

Невизнаний низкою держав президент Білорусі Олександр Лукашенко на нараді у Шкловському районі, Білорусь, 9 серпня 2024 року. Пресслужба президента Білорусі

Білорусь стала співучасницею російських злочинів та перемістила щонайменше 2219 українських дітей з окупованих територій на територію Білорусі з 2021 року до червня 2024 року.

Про це йдеться у звіті “Вкрадене дитинство: як білоруський режим стирає ідентичність українських дітей через переміщення, перевиховання та мілітаризацію”, передає кореспондентка Суспільного.

Над дослідженням працювали Центр прав людини ZMINA, Регіональний центр прав людини, правозахисна організація “Вясна” та BelPol за підтримки Freedom House. У цьому звіті вперше використали дані про вивезених українських дітей, які стали відомі завдяки контактам всередині Білорусі. Дослідники відстежували шлях переміщених дітей та їхню долю після вивезення.

Правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк повідомила, що дослідження завершили у червні, проте практика переміщення триває й після цього, тому цифра може зрости.

"Анонсуються ці переміщення як на відпочинок, як на оздоровлення, але діти чомусь опиняються на території Білорусії в більшій кількості не влітку, коли це найбільш властиво, а під час навчального року, як раз для того, щоб було набагато простіше залучити їх до навчальної програми".

За її даними, щонайменше 27 дітей, які спочатку перебували у білоруських таборах, згодом були перевезені до таборів у Росії.

Дослідникам вдалося встановити існування 18 таборів перевиховання в Білорусі. Вони входять до мережі з 67 установ у Росії та 13 на окупованих територіях, повідомила юристка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська.

Вона підкреслила, що Україна як держава не давала згоди на так звану “гуманітарну операцію”. Табори перевиховання, мілітаризація та дискримінаційне переслідування здійснюються примусово.

Новини Полтави