Депутат Полтавської облради Сергій Савченко
Депутат облради Сергій Савченко, обраний від ОПЗЖ, потрапив у скандал, який стався у Дніпрі. Минулого четверга охорона нардепа «скрутила» на вулиці військовослужбовця. Серед охоронців впізнали й полтавського депутата Савченка
Всеукраїнський скандал з приводу поведінки охорони нардепа Миколи Тищенка (фракція «Слуга народу»), яка у Дніпрі побила та обшукала екс-військовослужбовця, має, так би мовити, полтавський нюанс.
Окремі наші читачі дуже просили «Полтавщину» написати про це. А саме, що на відомому відео з конфліктом фігурує депутат Полтавської облради Сергій Савченко. Виконуємо це прохання.
Почнемо з того, що хоча на відео ймовірно Сергій Савченко сховав своє обличчя під балаклавою, але депутата «видало» татуювання на правій руці. Його видно як на офіційних фото депутата, так і на вищезгаданому відео.
Текст на татуюваннях містить латинський уривок з Псалма 23:4, який у повному вигляді виглядає так:
«Nam etsi ambulavero in medio umbrae mortis, non timebo mala, quoniam tu mecum es; virga tua et baculus tuus, ipsa me consolata sunt».
Те саме в українському перекладі:
«Навіть коли я піду долиною смертної тіні, не боятимуся лиха, бо ти зі мною; твій жезл і твій посох вони мене втішають.»
Ми намагалися зв’язатися із Сергієм Савченком як телефоном, так і через соцмережі, щоб отримати відповіді на наші запитання з приводу його ймовірної участі у конфлікті. Втім, депутат, скоріше за все, вимкнув свій смартфон, тому за два дні нам так і не вдалося цього зробити.
Коротко про сам конфлікт
20 червня 33-річний Дмитро Павлов, екс-військовослужбовець зі спецпідрозділу «Кракен» ГУР МО України, разом із товаришем, дружиною та немовлям у дитячому візку гуляв проспектом Яворницького у Дніпрі. Між ним та нардепом Тищенком (разом із його охороною) виник конфлікт, який почався із претензій Павлова з приводу воєнізованого одягу як самого обранця, так і його сек’юриті. В ході конфлікту охоронці за допомогою насилля фактично затримали громадянина, надягли на нього кайданки та обшукали його.
Микола Тищенко пояснив, що поїхав у Дніпро боротися з шахрайськими ботофермами, які належать до ОЗУ «Дев’ятка», а Павлов був викликаний шахраями для того, щоб зірвати слідчі дії.
Поліція Дніпра не підтвердила, що проводила там слідчі дії і заявила, що людина у білій накидці «Поліція» не є їхнім співробітником. Натомість обласне ГУНП розпочало два кримінальні провадження по факту побиття та незаконного утримання військовослужбовця.
До речі, щодо боротьби нардепа з ботофермами. У серпні 2023 року виник скандал навколо аудіозапису людини з голосом, схожим на голос Тищенка, яка обговорює схеми «кришування» незаконних колцентрів в Україні. Зокрема, обговорюються суми винагород за закриття очей на ведення такого бізнесу та за рейди на офіси конкурентів.
Що відомо про Сергія Савченка?
Це депутат Полтавської облради, обраний від партії ОПЗЖ, нині член депутатської групи «За Полтавщину». Він є головою депутатської комісії Полтавської обласної ради з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр. Проводить досить самостійну політику у якості депутата, хоча спортивний напрям зближує його з головою вказаної групи Олегом Сазоновим з Кременчука.
Перед виборами депутат сам розповів про себе. Сергій Савченко народився в 1990 році в селищі Красний Кут на Луганщині, в шахтарській родині. За його словами, при народженні у нього було виявлено порок серця, який на думку лікарів, давав не багато шансів. Але завдяки професійним лікарям, важка операція пройшла успішно, а «прагнення бути не гіршим за однолітків в шкільні роки» привело Савченка в спорт, а саме в тайський бокс. Він має звання КМС з кікбоксингу.
У 2008 році він вступив до Полтавського університету економіки і торгівлі та, за його словами, влюбився у Полтаву з першого погляду, у якій і залишився після навчання. У 2015-2016 роках він був депутатом Шевченківської райради Полтави, потім працював заступником голови цієї райради.
Сергій Савченко — голова правління ГО «Соборність нації», а з листопада 2014 року очолив ГО «Молоді регіони», ставши наступником Олексія Чепурка. Окрема участь у громадському житті — посада голови Полтавської обласної організації всеукраїнської незалежної профспілки спортивних тренерів, інструкторів-методистів та професійних спортсменів.
У декларації про доходи за 2023 рік Сергій Савченко вказав кімнату площею 18 кв.м. у Полтаві та автомобіль Audi A4 2011 року випуску. Загалом, протягом 2021-2023 років він не отримав жодної зарплати, але мав соціальні виплати, зокрема, пенсію як людина з інвалідністю.
В деклараціях Савченка часів повномасштабної війни немає жодної згадки про виплати йому, як колишньому або чинному військовослужбовцю. Водночас на відео з Дніпра видно, що депутат одягнутий у футболку з принтом мілітарної команди ветеранів та діючих військовослужбовців «Company Group».
У декларації депутат також вказав свою дружину Анастасію Савченко, мешканку Чутівської громади. Остання у жовтні 2023 році взяла участь в акції проти витрачання бюджетних коштів Полтавської міськради на непотрібні закупівлі. У 2022 році вона втратила на війні свого брата Валерія Лапухіна. Нині, як можна судити із її активності в соцмережах, вона відпочиває у Туреччині і слухає (можливо, іронічно) пісні із жанру, який інколи називають «блатняк».
До речі, Анастасія Савченко, у 2019 році взяла активну участь в акції «Нацкорпусу» у Полтаві перед виступом на Театральній площі президента Петра Порошенка. Тоді учасники акції закидали сцену іграшковими свинками, які натякали на скандал з Олегом Гладковським (Свинарчуком), якого підозрювали в контрабанді російських деталей для військової техніки.
Правоохоронці анонімно повідомили виданню, що Сергій Савченко був помічений у діяльності, яку можна назвати «наїздами та кришуванням» нелегальних кар’єрів на території Полтавщини та Дніпропетровщини. Ця діяльність була більше вдалою саме на території сусідньої області. Хоча діяльність таких кар’єрів на Полтавщині розглядалася на засіданні депутатської комісії з питань надр, яку очолює, як ми згадували, саме Сергій Савченко.
Відомо також, що депутат є наближеним до людини на прізвисько «Сгущенка», який пов’язаний із полтавським криміналом.
Маємо надію, що цієї інформації достатньо, щоб отримати уявлення про причини конфлікту у Дніпрі і зв’язок із цією історією полтавського депутата.
Насамкінець наведемо слова народного депутата Марії Іонової з фракції «Європейська Солідарність». На її думку, колега Тищенко за скоєне понесе відповідальність на наступних виборах, а завдання президента та його команди полягає у тому, щоб Микола Тищенко вів себе більш чемно. Вражає небувала жорстокість запропонованого покарання — його більше не виберуть в парламент! Усього-на-всього через те, що Тищенко та його силова команда проводили «слідчі дії» в шахрайських кол-центрах та по ходу показали екс-військовослужбовцю, хто в цій країні головний.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»