Держмонополії намагають покрити збитки за рахунок українців — ЗМІ

Держмонополії намагають покрити збитки за рахунок українців - ЗМІ

Фото: Укренерго Зростання тарифів спричинить подальше підвищення цін та продовжить «розганяти» інфляцію в Україні

Процес підвищення тарифів державних монополій є непрозорим, а аргументація їхніх керівників – непереконлива, зазначають журналісти.

Керівництво державних компаній-монополістів Укренерго, Оператора ГТС України ініціювали різке підвищення тарифів на 2025 рік, які мають покрити збитки через неефективне управління за рахунок споживачів. Про це напередодні повідомило видання БізнесЦензор.

Журналісти вважають, що процес підвищення тарифів є непрозорим, а аргументація керівників монополій – непереконлива.

«Укренерго отримало від НКРЕКП схвалення проєкту підвищення тарифу на передачу електроенергії 26% – до 665 грн за МВт-год. Хоча сама компанія хотіла підвищити тариф одразу на 48% – до 783,69 грн а МВт-год. Тобто регулятор вже знайшов у розрахунках енергетичного монополіста необґрунтовані витрати. Зокрема, компанія закладала у свої розрахунки підвищення зарплат одразу на 25% та планувала витратити понад 800 млн гривень на «соціальні заходи», – зазначає видання.

Автори статті вважають, що простір для «урізання апетитів» Укренерго залишається – левова частина її операційних витрат припадає на компенсацію технологічних витрат електроенергії у мережах, що потребує перевірки. Спочатку Укренерго хотіло закласти у новий тариф 18,35 млрд грн, але саме, без жодних пояснень, знизило цю суму до 14,34 млрд грн. Тобто визнало, що підвищення тарифу завищене.

Також компанія майже вдвічі підвищує суму на виплати за «зеленим» тарифом, а також закладає виплати за кредитами, що взагалі має бути виключене на час війни й стати питанням домовленостей з кредиторами.

Керівництво ТОВ Оператор ГТС України пояснює необхідність підвищення тарифу на 305% завершенням дії угоди про транзит російського газу через Україну, а гендиректор Дмитро Липпа наполягає на необхідності збільшення прибутку монополіста у тариф, до рівня облікової ставки НБУ (зараз 13,5%).

«Водночас дізнатися, куди компанія витрачатиме отримані кошти неможливо: вона не розкриває ані розрахунки, закладені у підвищення тарифу, ані фінансову звітність… Відмовляється деталізувати підстави для підвищення тарифів одразу на 37% і керівництво Укрзалізниці… Скільки саме коштів монополіст планує додатково зібрати з українського бізнесу, голова компанії не каже… Хоча фінплан компанії на 2024 рік вже передбачає капітальні інвестиції у розмірі 38 млрд грн, але перевірити, куди спрямовують ці кошти також неможливо», – вказують журналісти.

Видання зазначає, що держкомпанії-монополісти не використовують наявні можливості для оптимізації витрат і збільшення доходів та не поспішають працювати з кредиторами.

Нагадаємо, минулого тижня керівництво Укрзалізниці запропонувало підвищити тарифи на вантажні перевезення «лише» на 37%. Цю пропозицію зараз розглядають в уряді.

А у листопаді Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) схвалила проєкт постанови про підвищення на 25,8% тарифу на передачу електроенергії Укренерго на 2025 рік.

Також регулятор схвалив аналогічну постанову щодо підвищення тарифів ТОВ Оператор ГТС України на послуги з транспортування газу для точок входу/виходу на 2025-2029 роки – підвищення одразу на 305%.

Джерело

Новини Полтави