Експерт оцінив можливість регулювання ринку ліків в УкраїніДумка

Експерт оцінив можливість регулювання ринку ліків в УкраїніДумка

Фото: Національна служба здоров’я України Гуртова торгівля ліками є ліцензованим видом діяльності в Україні, як і в ЄС

Звинувачення у монопольному становищі та картельній змові потребують доказів, і робити це має компетентний орган — Антимонопольний комітет, зазначив Олексій Кущ.

Запроваджувати зміни у регулюванні ринку ліків в Україні потрібно тільки після профільних експертиз і за наявності економічного обґрунтування. Про це написав економіст та фінансовий аналітик Олексій Кущ у Facebook.

Він нагадав, що гуртова торгівля ліками є ліцензованим видом діяльності в Україні, як і в ЄС. І ця діяльність передбачає обов’язкове дотримання європейських вимог GDP, тобто — Good Distribution Practice.

Кущ висловив думку, що звинувачення у монопольному становищі та картельній змові потребують доказів, і робити це має компетентний орган — Антимонопольний комітет. Але, за даними дослідження аналітичної компанії Gain.pro, європейський ринок фармацевтичної дистрибуції є значно консолідованим. Три провідні гравці акумулюють левову частку ринку, що становить понад 60% в гуртовому сегменті.

Він також написав, що дистриб’ютори не можуть нести повну відповідальність за вартість ліків, адже, за даними аналітичної компанії Proxima Research, на долю дистриб’юторів припадає лише 5,9% в структурі вартості ліків. Отже, ключовий ціновий вплив справляють імпортери ліків та виробники.

Також експерт нагадав, що в Євросоюзі діє Директива Ради 89/105 від 21 грудня 1988 року. Вона стосується зокрема прозорості заходів, які регулюють ціни на препарати для застосування у людини. Ці заходи передбачають два основних правила. Перше — маркетинг лікарського засобу дозволено лише після того, як компетентні органи затвердили ціну на нього. Друге — підвищення ціни на препарат дозволяється лише після отримання попереднього дозволу компетентних органів.

«Нічого не треба придумувати… Як економіст, я б радив запроваджувати зміни, які впливають на ринки, тільки після профільних експертиз та за наявності економічного обґрунтування», — резюмував Олексій Кущ.

Нагадаємо, у 2025 році в Україні розширять програму Доступні ліки. До неї дадуть понад 30 нових препаратів, включаючи ліки для дітей та нові форми медикаментів. Бюджет програми складе 6,6 млрд гривень.

Уряд відновлює нагляд за якістю і обігом ліків

Джерело

Новини Полтави