Яка частка дописів українською в соцмережах у 2024 році

Українська мова. Cуспільне

Аналітичний відділ Центру контент-аналізу вперше за 5 років досліджень зафіксував, що в соціальних мережах в Україні частка дописів українською мовою сягає 56%.

Про це розповів 28 жовтня в "Укрінформі" керівник відділу Сергій Стуканов на спільній пресконференції з мовним омбудсменом Тарасом Кременем.

"Ми можемо сказати про те, що вперше за всю історію наших досліджень — це 2020-й, 2022-й 2023-й і 2024 роки — частка дописів, які робляться в українському сегменті соціальних мереж українською мовою переважає", — зазначив Стуканов.

У серпні-вересні 2024 року Центр контент-аналізу зафіксував 56% дописів у соцмережах українською та 44% — російською. У 2020 році частка української мови була, як зазначив аналітик, "відверто жалюгідною" — приблизно 15%. У 2022-му році після початку повномасштабного вторгнення стався сплеск частки постів українською до 37-38%. У 2023 році українська мова вийшла на показник майже половини

"Ну і зараз є тенденція посилення становища української мови в українському сегменті соціальних мереж. Ми можемо підтвердити. Тобто ця тенденція є сталою. Були певні побоювання, що ми матимемо певний відскок. Тобто повномасштабне вторгнення, наприклад, могло спричинити підвищення популярності української мови, але згодом міг би статися відхід від цієї тенденції. Але ні, ми бачимо стале зростання частки дописів, які робляться українською мовою", — підкреслив фахівець.

Також у презентації розповіли, що Facebook, Instagram та X зберегли високі частки українськомовного контенту (79%, 87% та 83% відповідно). Через російську пропаганду відбувся певний регрес у TikTok. Не досліджували Telegram, бо в ньому немає можливості визначати локалізацію користувачів. Російськомовними лишаються російські соцмережі "ВКонтакте" та "Одноклассники" — вони поширені насамперед на тимчасово окупованих територіях України, додав Сергій Стуканов.

Раніше платформа для роботи з відкритими даними "Опендатабот" повідомляла, що на середину жовтня 2024 року офіс Уповноваженого із захисту державної мови склав 216 протоколів, що в 1,7 раза більше, ніж за весь 2023 рік. А звернень громадян щодо порушення мовного закону було в 1,7 раза менше, ніж за такий самий період торік, — 1808 заяв.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь заявив в інтерв'ю "Українській правді", що в Україні настав етап "наступальної українізації" замість "лагідної", адже всі статті мовного закону вже поступово набули чинності. Офіс мовного омбудсмена має інструменти та важелі моніторингу, контролю і покарання кожного із суб’єктів господарювання.

Новини Полтави