Пресконференція на тему «Відсутність змішаної медичної комісії в росії та порушення Женевської конвенції», 4 листопада 2024 року. Скрін відео Медіа Центру Україна
За даними Медійної ініціативи за права людини (МІПЛ), у російській неволі можуть перебувати щонайменше 115 тяжкопоранених та важкохворих українців, які потребують негайного звільнення. Цю інформацію органзація зібрала з відкритих джерел та зі спілкування із тими, кого вдалося повернути з полону.
Про це у понеділок, 4-го листопада, під час прес-конференції у Медіа Центрі Україна повідомила координаторка груп родин полонених та зниклих безвісти МІПЛ Олена Бєлячкова.
Для їхнього лікування та повернення влітку 2023 року в Україні створили змішану медичну комісію з українських та іноземних лікарів для визначення стану здоров'я російських військовополонених. Аналогічну комісію мали створити і з російської сторони. Але цей процес Росією заблокований, повідомив представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко.
"Кожна медична комісія має складатися із трьох членів – двох незалежних лікарів з нейтральної країни і один лікар із країни, яка утримує полоненого. З українського боку і МКЧХ (Міжнародного комітету Червоного Хреста – ред.) була зроблена вся необхідна робота. Аналогічна комісія має бути створена і зі сторони Росії, члени комісії мають отримати повний доступ до місць утримань українських полонених", — сказав Яценко.
За результатами медоглядів полонених, які не можуть перебувати у неволі, мають направити на лікування або до третіх країн, або до країн-походження, сказав представник Координаційного штабу. Україні відомо понад 150 місць, де можуть утримувати українських військовополонених та цивільних.
"У вересні 2023 року делегація МКЧХ у Москві офіційно звернулася до Росії з проханням погодити запропоновані Червоним Хрестом кандидатури лікарів та їхніх заступників від нейтральних держав для української змішаної комісії. Відповіді Росії досі немає", — наголосила представниця ГО “Волю захисникам Маріуполя” Лариса Салаєва.
Російська сторона це не коментувала.
За словами координаторки груп родин полонених та зниклих безвісти МІПЛ Олени Бєлячкової, створення змішаних комісій Женевськими конвенціями передбачено на початку російського вторгнення. Допомогти у створенні таких комісій, каже юристка, також може і третя сторона – "країна-покровителька".
"Потрібно зробити так, щоб Росія погодилася на створення змішаних медичних комісій. Має бути третя країна. яка пропонує такі умови, щоб Росія прийняла позитивне рішення з цього приводу", – сказала Бєлячкова.
На запитання Суспільного про утримання цивільних та їхнього обміну, Яценко сказав, що недопуск змішаних медкомісій, може бути пов'язаний із негуманним ставленням росіян до полонених.
"Проблема цивільних у тому, що немає механізму їхнього обміну у міжнародному праві. Утримання наших цивільних взагалі немає підґрунтя ані в міжнародному, ані в російському праві. Але Росія не надає нам жодної інформації, тому ми збираємо її по крихтах. Водночас у нас є проєкт "Хочу к своим", де ми обмінюємо засуджених колаборантів, які хочуть переїхати до Росії, на наших цивільних", – сказав Яценко