Ескіз типового пам’ятника на Затуринському кладовищі
Цього року у Полтаві завершать будівництво Алеї Героїв на центральному кладовищі та продовжать облаштування сектору почесних поховань на Затуринському кладовищі.
Алея Героїв
На центральному кладовищі Полтави цього року завершать облаштування гранітом ще 13 поховань військових з Алеї Героїв. Роботи розбили на два тендери: 1 млн грн та 3,5 млн грн. Менший договір отримало ТОВ «Будбізнеспроект», більший — ТОВ «Весттеплотех». Власником останнього є Сергій Гнітько. Це підприємство раніше отримувало підряди від міста на ремонти навчальних закладах.
В липні виник скандал, коли Полтавська ОВА поставила під сумнів розрахунки вартості облаштування Алеї Героїв. Заступник начальника юридичного департаменту ПОВА Тетяна Кравченко повідомила, що вартість встановлення пам’ятника на кожній могилі складає 330 тис. грн. У Нікополі в аналогічному випадку облаштування військових поховань така послуга коштувала 200 тис. грн.
Чинне керівництво Полтави обурилося, що їх звинуватили у переплатах на військових похованнях. Інженер Сергій Мурза, який займався коригуванням проєкту Алеї Героїв, на прохання одного з депутатів пояснив нюанси закупівлі. За його словами, у Полтаві пам’ятники кращі, ніж у Нікополі, бо мають більше граніту і краще гравіювання плит. Щодо вартості 330 тис. грн, то він не розуміє, звідки цю суму взяли, адже до витрат також входять мінімальні роботи з благоустрою, які необхідно виконати біля могил.
Раніше не можна було порахувати вартість пам’ятників, бо підрядники приховували від громадськості кошторис. Віднедавна інформацію про вартість матеріалів, як їх бачать проєктувальники, можна переглянути на сайті Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
Довідково. Вигляд пам’ятників для військових, який облаштовують коштом бюджету, на усіх кладовищах Полтави буде однаковим. Відповідне рішення у жовтні 2023 року ухвалив виконком, взявши за основу вигляд пам’ятників з Алеї Героїв, які почали встановлювати у 2016 році. Кожен пам’ятник включає низку гранітних елементів: стелу висотою 1,9 м з нанесенням зображення, надгробну плиту, лавку, лампадку та флагшток.
Дізнавшись вартість гранітних елементів з об’єктного кошторису, врахувавши 20% ПДВ, дізнаємося, що один комплект для Алеї Героїв коштує 300,3 тис. грн. До цієї суми входить виключно граніт, без вартості монтажних робіт.
Дані з кошторису, який оприлюднило ТОВ «Весттеплотех» для Алеї Героїв
Затуринське кладовище
Сектор почесних поховань полеглих військових збільшать вдвічі — до 405 могил. Наразі на кладовищі поховано 236 військових. Загальна кошторисна вартість відкоригованого проєкту 145 млн грн. З них паперова робота та геологічні вишукування вже коштували близько 1,2 млн грн.
Відповідно до даних Prozorro, у травні 2024 року місто оплатило облаштування перших 28 пам’ятників для військових на Затуринському кладовищі. Вартість граніту без монтажу тоді оцінили у 248,6 тис. грн.
Дані з акту виконаних робіт від травня 2024, які «Грандбуд+» оприлюднило у Prozorro
Наразі управління ЖКГ готується укласти договір з облаштування ще 377 пам’ятників та благоустрою території. Його очікувана вартість — 127,3 млн грн.
У відкоригованому проєкті вартість гранітних елементів пам’ятника коштує вже 293,6 тис. грн. А з усіма роботами — поклейка, монтаж, присипка землею виходить сума у 308 тис. грн. Із загального проекту нового договору на 377 пам’ятників 116 млн грн закладено на граніт та його монтаж. Знову ж таки, це сума не враховує супутні роботи, зокрема, з облаштування тротуарних доріжок.
Дані з кошторису, який оприлюднили у ЄДЕССБ для Затуринського кладовища
Проєктуванням сектору почесних поховань на Затуринському кладовищі займалися ТОВ «ВКК «Арія» та ФОП Ольга Петух (головний інженер Роман Мягкохліб). Безпосередньо облаштування кладовища виконувало та продовжить виконувати полтавське ТОВ «Грандбуд+» Олександра Артемова.
Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»