На Полтавщині ініційовано 28 судових процесів щодо повернення державі земель під пам’ятками археології
За ініціативи Комунального закладу «Центр охорони та досліджень пам’яток археології» Полтавської обласної ради відбулося засідання круглого столу: «Повернення у державну власність земель під об’єктами та пам’ятками археології, які незаконно потрапили до приватної власності та визначення напрямків подальшої співпраці щодо захисту інтересів держави у сфері охорони культурної спадщини».
Про це повідомили у Полтавській ОВА.
До участі в ньому долучилися заступник начальника Полтавської ОВА Антон Чубенко, директор Департаменту культури і туризму ОВА Ірина Удовиченко, заступник директора Юридичного департаменту ОВА Тетяна Кравченко, представники Нацполіції, прокуратури.
«Вкотре порушуємо важливе питання, воно стосується використання земель, які знаходяться під об’єктами археології. Це стала практика, яку постійно супроводжують профільні Департаменти ОВА – юридичний, а також культури і туризму. Важливо, щоб наші спільні дії у цих питаннях були злагоджені, зрозумілі й максимально спрямовані на результат. Опрацьовуємо дані Центру охорони та досліджень пам’яток, а також формуємо план дій на перспективу», – зауважив Антон Чубенко.
У межах роботи круглого столу розглянули проблемні питання. Серед яких – сучасний стан справ щодо охорони культурної спадщини, проблема потрапляння земельних ділянок, на яких розташовані памʼятки археології, у приватну власність; коротка ретроспектива судових справ щодо повернення земель у державну власність (2000-2010-ті рр.). Також у фокусі – дистанційний моніторинг дотримання памʼяткоохоронного законодавства, алгоритм дій щодо належного оформлення повернутих у державну власність ділянок.
За результатами моніторингів пам’яток та об’єктів археології, проведених працівниками Центру за останні роки, а також під час виготовлення/оновлення облікової пам’яткоохоронної документації встановили перебування у приватній власності земельних ділянок, на яких розташовані памʼятки та об’єкти археології.
Про вказані порушення повідомили Департаменту культури і туризму ПОВА, який у свою чергу ініціював перед Юридичним департаментом питання про звернення до суду для повернення земель історико-культурного призначення у державну власність.
Окрім цього, прокуратурою Полтавської області за результатами вивчення інтерактивної карти «Віртуальні мандрівки пам’ятками історії та археології Полтавщини», розміщеної на сайті комунального закладу «Центр охорони та досліджень пам`яток археології», неодноразово встановлювалися факти перебування памʼяток археології на ділянках, які знаходяться у приватній власності, наслідком чого було звернення до суду із позовними заявами про повернення земельних ділянок, на яких розташовані пам’ятки у власність держави.
Наразі спільними зусиллями юридичного відділу Центру, ПОВА та прокуратури області ініційовано 28 судових процесів про повернення земель під пам’ятками археології в державну власність.
Станом на 19.11.2024 судами першої інстанції розглянуто 11 позовних заяв поданих в інтересах держави в особі Полтавської військової адміністрації з метою захисту культурної спадщини.