На Різдво в Полтаві відкрили пам’ятник мандрівному філософу Григорієві Сковороді

На Різдво в Полтаві відкрили пам’ятник мандрівному філософу Григорієві Сковороді

На Різдво в Полтаві відкрили пам’ятник мандрівному філософу Григорієві Сковороді

Сьогодні, 25 грудня, в обласному центрі відбулося урочисте відкриття пам’ятника мандрівному філософові, чиє ім’я було відоме далеко за межами нашої держави, поету, педагогові, уродженцю Полтавщини Григорієві Сковороді.

У заході взяли участь перший заступник голови Полтавської обласної ради Олександр Лемешко, заступник начальника обласної військової адміністрації Володимир Когут, секретар Полтавської міської ради Катерина Ямщикова, скульптор і заслужений художник України Катіб Сафар-огли Мамедов, заслужений архітектор України Сергій Чечельницький, меценати, освітяни, мистецькі колективи обласного центру, «РУХівці» та інші представники влади й громадськості.

«Незважаючи на те, що росіяни здійснили сьогодні комбіновану атаку на енергетичну систему України, ми відкриваємо пам’ятник нашому славетному землякові, славетному українцю. Це – символ незламності української нації, прагнення до нашої свободи», – зазначив Олександр Лемешко.

Право відкрити пам’ятник, який став справжньою окрасою міста, органічно вписавшись у архітектурний ансамбль центру Полтави, було надано представникам міської влади, авторам і меценатам проєкту: Катерині Ямщиковій, Катібу Мамедову, Сергієві Чечельницькому, Сергієві Веренкіотову, Левові Жиденку, Тарасові Панасенку.

«Справжній різдвяний подарунок. Україна була, є і буде. Слова Сковороди об’єднують крізь століття. Ця ідея народилася не вчора, народилася давно. Я дякую всім, хто до цього причетний. Я дякую всім, хто допоміг тому, щоб цей пам’ятник був у Полтаві, бо за нього боролися найкращі міста нашої країни. Але він для Полтави народився й тут мав стояти. За українську ідентичність, за українську історію боролися, боремося й переможемо. Слава Україні! Слава Збройним силам України! Сковорода Полтаві – справжній подарунок місту на Різдво», – звернулася до присутніх секретар Полтавської міськради.

З нагоди християнського свята творчі колективи міста подарували полтавцям, які прийшли сьогодні на урочистості, прекрасні тематичні вірші, колядки та щедрівки. Відтак усі охочі зібралися зробити фото на тлі нового туристичного магніту обласного центру.

У тому, що пам’ятник Григорієві Сковороді буде привертати увагу і городян, і гостей міста, вже зараз немає жодного сумніву – після завершення заходу перехожі охоче звертали до скверу, щоб роздивитися скульптуру та сфотографуватися поруч із нею. А дехто навіть заклав основи для майбутньої легенди – щоб здійснилася мрія, треба потерти посох, на який спирається в русі мандрівний філософ…

До слова, це словосполучення, яким часто називають Григорія Сковороду, і лягли в основу задуму автора пам’ятника.

«Я задоволений результатом. Вітаю всіх із Різдвом, із відкриттям пам’ятника геніальному мислителю, поетові Григорію Сковороді. Для мене це велика честь – вшанувати пам’ять цього видатного філософа. Це велика подія. Я пишаюся, що долучений до неї», – поділився Катіб Мамедов.

Розповідаючи про художню концепцію образу, у якому постає перед полтавцями й гостями міста Григорій Савич, автор нагадав, що знаменитий мислитель, хоча й бував у санкт-петербурзі, дуже сумував за Україною.

«Я вивчав його біографію, всі пам’ятники Григорієві Сковороді, які існують в Україні та світі. Вирішив робити його як мандрівника. Він іде босоніж, черпаючи енергію від рідної землі. Він не шукав легкого шляху. Хотів бути з народом і йшов завжди до нього», – пояснив скульптор.

Мандрівний філософ ніби спускається постаментом, що має переходити в доріжку, яка веде зі скверу до центру Полтави, – він іде до людей.

«Полтава – прекрасне місто, у якому дуже багато хороших пам’ятників. І наша задача була зробити рангом не нижче, ніж ті, що вже тут є. Сама ідея – ніби Григорій Сковорода йде по дорозі. Чи є пам’ятники, де він був би в русі? Немає. Усі статичні – постамент, і стоїть фігура. І ми вирішили, позаяк він мандрівний філософ, зробити його в русі. Начебто вийшло. Він іде в місто, іде до людей, – сказав Сергій Чечельницький. – Для цього пам’ятника було вибране одне з центральних місць Полтави. Це велика честь. Ми, коли сюди приїхали вперше, подивилися на локацію, вирішили, що місце чудове, тому висота така, що він і не великий, і не маленький, він органічно вписався в архітектурну групу. Людському оку приємно для сприйняття».

За авторським задумом, постамент із доріжкою мали бути однаковими, із граніту, але цього року виконати роботи з облаштування саме такої доріжки не вийшло. Довести проєкт до логічного завершення планується згодом, повідомили в міській раді.

Раніше, нагадаємо, у полтавському сквері стояла мініскульптура-прообраз пам’ятника Григорія Сковороди, яку відкрили в грудні 2022 року з нагоди 300-ліття від дня народження нашого земляка. Повнорозмірний пам’ятник збиралися встановити за рік, але виготовити його, серед іншого через війну, вдалося лише цієї весни.

Висота бронзової скульптури дорівнює трьом метрам, разом із гранітним постаментом – приблизно чотирьом із половиною метрам. Це ніби уособлює велич духу філософа й водночас засвідчує його зв’язок із земним буттям. 

За словами авторів проєкту, Григорій Савич був незвичною людиною. І різні грані його особистості гармонійно переплелися у створеному для Полтави образі. Наприклад, книга в руках мислителя відображає його письменництво й потяг до знань, сопілка – любов до музики, соловей – прагнення до свободи тощо. З боків постамент оздоблений написами «Григорій Сковорода» українською та англійською мовами. Це ніби маленький крок у Європу, тим паче, що українського мислителя там знали, зауважують митці…

Також сьогодні в Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Микола Ярошенка відкрилася персональна виставка скульптур народного художника України, професора, Почесного громадянина Харкова Катіба Мамедова під назвою «Різдво. Світло. Надія».

Новини Полтави