Нацбанк погіршив прогноз щодо інфляції і ВВП

Нацбанк погіршив прогноз щодо інфляції і ВВП

Фото: Getty Images В Україні значно зросли ціни у 2024 році

Регулятор назвав у якості стримувальних факторів для зростання економіки України подальші наслідки війни.

Національний банк України погіршив основні макроекономічні показники на поточний і наступні роки. Про це повідомляється на сайті регулятора у четвер, 23 січня.

Так, НБУ погіршив прогноз зростання економіки до 3,6% з 4,3% у попередньому жовтневому прогнозі, а інфляції — до 8,4% з 6,9%.

«З огляду на безпекові ризики та складну ситуацію на ринку праці, НБУ знизив прогноз зростання реального ВВП на 2025 рік — до 3,6%. Водночас базовий сценарій прогнозу НБУ, як і раніше, передбачає поступове повернення економіки до нормальних умов функціонування. Відповідно у 2026-2027 роках очікується помірне прискорення економічного зростання — до близько 4%», — йдеться у повідомленні.

Регулятор назвав у якості стримувальних факторів для зростання економіки подальші наслідки війни, що негативно позначилися на дефіциті робочої сили та нестачі виробничого капіталу. Проте його відновленню сприятимуть інвестиції в енергетичні та виробничі потужності, збереження доволі м’якої фіскальної політики та зростання приватного споживання на тлі збільшення доходів населення.

Прогноз зростання ВВП у 2026 на 4,6% НБУ переглянув у бік зниження до 4%. А оцінку зростання економіки на 2027 рік у 4,2% залишив незмінною.

«У перші місяці 2025 року інфляція, ймовірно, продовжить зростати через подальший вплив як тимчасових чинників, зокрема ефектів низьких торішніх врожаїв, так і фундаментальних, зокрема тиску з боку виробничих витрат бізнесу. Інфляція досягне свого піку в II кварталі і з середини року почне знижуватися», — вказав Нацбанк.

Так, за оцінками регулятора, прискорення інфляції тривало і в січні. При цьому, прогноз повернення показника індексу споживчих цін до цільового показника 5% у 2026 році та його збереження у 2027 році регулятор залишив без змін.

«Очікується, що наприкінці 2025 року інфляція сповільниться до 8,4%, а у 2026 році — до цілі 5%. Цьому, зокрема, сприятимуть заходи відсоткової та валютно-курсової політики Національного банку, а також високі врожаї, поліпшення ситуації в енергетиці, зниження фіскального дефіциту та помірний зовнішній ціновий тиск», — зазначили у центробанку.

Нагадаємо, сьогодні НБУ підвищив облікову ставку до 14,5% річних, реагуючи на зростання інфляції до 12% за підсумками 2024 року. При цьому оновлений макропрогноз регулятора передбачає подальше підвищення облікової ставки для стримування інфляції.

Джерело

Новини Полтави