«Немає жодних ознак пошкодження критично важливих систем ядерної безпеки на ЗАЕС»: МАГАТЕ про наслідки атаки БпЛА

Військові РФ на тимчасово окупованій ЗАЕС. Фото: Енергоатом

Генеральний директор міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі заявив, що удари безпілотників по Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) ставлять під загрозу ядерну безпеку. Втім нині немає жодних ознак пошкодження критично важливих систем ядерної безпеки на атомній станції.

Про це йдеться у в пресрелізі від 7 квітня на сайті МАГАТЕ.

"Це серйозна ескалація загроз ядерній безпеці та безпеці Запорізької атомної електростанції. Такі безрозсудні атаки значно підвищують ризик великої ядерної аварії і мають бути негайно припинені", – заявив генеральний директор Гроссі.

У звіті також зазначається, що:

"Нині немає жодних ознак пошкодження критично важливих систем ядерної безпеки на ЗАЕС".

Фото: Associated Press

«Я рішуче закликаю посадовців, які приймають військові рішення, утримуватися від будь-яких дій, які порушують основні принципи захисту ядерних об’єктів»

Рафаель Гроссі, голова МАГАТЕпро атаку БпЛА

У звіті агенції повідомляється, що після отримання інформації про атаки безпілотників, експерти МАГАТЕ, виїхали до трьох місць, що зазнали атаки. Так, вдалося підтвердити фізичний вплив вибухів безпілотників, у тому числі в одному з шести корпусів реакторів.

"Перебуваючи на даху реактора, енергоблока №6, російські війська відстрілялися по безпілотнику, що наближався. Після цього стався вибух біля корпусу реактора", — йдеться у звіті.

Команда МАГАТЕ повідомила, що вони спостерігали залишки дронів у цьому та двох інших місцях.

"На одному з них біля лабораторії вони побачили плями крові поряд із пошкодженим військовим транспортним засобом матеріально-технічного забезпечення, що вказує на принаймні одного пораненого".

Експерти також повідомили, що протягом дня (7 квітня — ред.) на місці чули вибухи та стрілянину. Крім того, команда МАГАТЕ почула кілька снарядів артилерійського вогню поблизу станції.

Хоча команда агенції наразі не помітила будь-яких структурних пошкоджень систем, конструкцій і компонентів, важливих для ядерної безпеки або безпеки станції, вони повідомили про спостереження незначного поверхневого опіку верхньої частини даху купола реактора шостого енергоблока і подряпини на бетонних плитах, що підтримують резервуари первинного зберігання підживлювальної води.

«Хоча пошкодження на енергоблоці не поставило під загрозу ядерну безпеку, це був серйозний інцидент, який потенційно міг підірвати цілісність захисної оболонки реактора»

Рафаель Гроссі, голова МАГАТЕ

Що відомо про атаку безпілотників по ЗАЕС

7 квітня голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі повідомив у соцмережі Х, що на території ЗАЕС вибухнув безпілотник.

Згодом представник Головного управління розвідки міністерства оборони України Андрій Юсов заявив, що Україна не причетна до жодних збройних провокацій на території незаконно окупованої Росією ЗАЕС.

Пізніше у своїй заяві Рафаель Гроссі повідомив про щонайменше три влучення по Запорізькій АЕС.

Що відомо про присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС

Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.

Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має 6 заступників.

  • 7 березня 2024 року МАГАТЕ схвалили проєкт резолюції про термінове повернення Запорізької АЕС під повний контроль України;
  • 1 березня 2024 року експерти МАГАТЕ вкотре повідомили, що чули вибухи та постріли неподалік тимчасово захопленої ЗАЕС;
  • 7 лютого 2024 року Рафаель Гроссі відвідав тимчасово окуповану ЗАЕС;
  • 2 лютого 2024 року на тимчасово захопленій ЗАЕС з першого лютого 2024 року працівникам українського "Енергоатома", які не підписали договори з "Росатомом", заборонили доступ до ЗАЕС.
  • 19 січня у МАГАТЕ повідомили, що російська армія знову замінувала окуповану нею Запорізьку АЕС. Зазначається, що вибухові пристрої розташовані між внутрішньою та зовнішньою огорожею навколо електростанції, що є несумісним зі стандартами безпеки, заявив керівник МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Торік у листопаді ЗАЕС була розмінована.
  • 17 січня експертам МАГАТЕ надали доступ до шостого енергоблока. Проте знов було відмовлено у доступі до деяких частин машинного залу.
  • 3 січня у МАГАТЕ повідомили, що експертам не дали доступу до деяких залів енергоблоків Запорізької АЕС.
  • 5 грудня На ЗАЕС відбулась чотирнадцята ротація місії МАГАТЕ. Про це повідомив Олександр Тарнавський, командувач ОСУВ "Таврія".
  • 3 листопада пресслужба Державної інспекції ядерного регулювання України повідомила про успішно проведену чергову ротацію місії МАГАТЕ на тимчасово окупованій ЗАЕС. Це вже 14 група експертів Агенції від початку встановлення постійної моніторингової місії.
  • 3 жовтня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі повідомив про успішно проведену ротацію;
  • 28 вересня Володимир Зеленський повідомив, що Україна ввійшла до Ради керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії на 2023-2025 роки;
  • 25 вересня Генеральна конференція МАГАТЕ затвердила призначення Рафаеля Гроссі генеральним директором агентства на наступні чотири роки, який починається на початку грудня 2023 року;
  • Під час одинадцятої ротації представників МАГАТЕ на ЗАЕС, українські сапери знешкодили п'ять російських протипіхотних мін на шляху місії;
  • 2 вересня МАГАТЕ успішно провела одинадцяту ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС;
  • 2 березня 2023 року на Запорізькій атомній електростанції відбулася шоста ротація групи експертів МАГАТЕ;
  • 4 листопада 2022 року на Запорізькій АЕС відбулася друга ротація експертів МАГАТЕ;
  • 7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Так, відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників МАГАТЕ;
  • 1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

Новини Полтави