«Ніч перед Різдвом» від полтавських «гоголівців»: 30 років від дня прем’єри
30 років тому, на початку січня 1995-го, у Полтаві на сцені музично-драматичного театру відбувся перший показ вистави «Ніч перед Різдвом», поставленої за однойменним твором нашого славетного земляка, чиїм іменем названий заклад культури, Миколи Гоголя.
Режисером твору, що став «візитівкою» театру, був заслужений артист України Віталій Кашперський (нині, на жаль, уже покійний). А от його робота живе, і кожного року в період різдвяних і новорічних свят «Ніч перед Різдвом» збирає в Полтавському академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені М. В. Гоголя повну залу глядачів.
«Це одна із небагатьох робіт «гоголівців», яка тривалий час користується заслуженою повагою та любов’ю не лише наших глядачів, а й усього колективу театру», – зазначив у поздоровленні директор театру, заслужений діяч мистецтв України Олексій Андрієнко.
Він подякував усім, хто зберігає «Ніч перед Різдвом» з усіма її цікавинками, заповзятими нотками та невмирущим гоголівським натхненням, і наголосив, що от уже 30 років, як ця вистава передає естафету професіоналізму від знаних майстрів сцени до молодих акторів.
Як повідомили в театрі, нинішній склад артистів, залучених до постановки, – це вже третє-четверте покоління «гоголівців».
Так, роль Миколи Гоголя 30 років тому виконував як сам режисер-постановник Віталій Кашперський, так і заслужений артист України Валерій Івакін. Нині образ письменника на сцені втілює актор Тимофій Зінченко. Першого Вакулу зіграв артист Олександр Сницький, який уже пішов у небуття. Як і народний артист України Юрій Попов та заслужений артист України Володимир Гостіщев, котрі довгий час виходили на сцену в образі Кума Панаса. На сьогодні цю роль виконує актор Віталій Крапіва. Образ Оксани 30 років тому втілила заслужена артистка України Маргарита Томм. Приміряли його на себе й артистки театру Ніна Савченко, Лідія Кретова. Нині роль коханої дівчини коваля виконує Марія Тіхонова. Сергій Озерянко, який грав Вакулу до повномасштабної війни, пішов захищати Україну до лав Збройних сил. Тож тепер у цьому образі постає Артем Батрак. Артистична «трансформація» відбулась і з образом Чорта: на початку його роль виконували заслужений артист України Олександр Любченко, актори театру Володимир Філатов та Олександр Князь, нині ж – Антон Рокита. А от незмінними виконавцями ролей Солохи й Чуба впродовж 30 років залишаються заслужена артистка України Катерина Філатова та народний артист України Василь Голуб.
Музику до постановки написав народний артист України Віталій Скакун.