Politico: Угорщині загрожує паливна криза. У чому причина

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров і очільник МЗС Угорщини Петер Сіярто. Facebook/Петер Сіярто

В Угорщині протягом кількох наступних тижнів можуть виникнути високі ціни на енергетику, дефіцит палива та навіть відключення електрики. Такі виклики постають після того, як Україна ввела часткову заборону на транзит російської нафти через свою територію.

Про це пише Politico.

Будапешт залежить від імпорту нафти з Росії на 70%. Половина цього іде з "Лукойлу". "Лукойл" постачав російську нафту до Угорщини південною гілкою нафтопроводу "Дружба".

Як сказав глава МЗС Угорщини Петер Сіярто на зустрічі з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим, у червні РНБО України запровадила обмеження, які блокують транзит трубопровідної нафти з "Лукойлу" до Центральної Європи. Із 17 липня постачання припинилися.

Україна давала час, щоб енергозалежні від РФ країни встигли відмовитися від імпорту російської нафти, пише Politico. Основна ціль України — перекрити ключове джерело фінансів для Росії, яка використовує гроші за нафту на своє військо.

За даними Центру досліджень енергетики та чистого повітря, тільки у квітні 2024 року Угорщина витратила майже 0,25 млрд євро на російські нафту та газ.

Нардепка Інна Совсун з парламентського комітету з енергетики сказала в коментарі Politico, що Україна понад 2 роки чекала від Євросоюзу та G7, що країни запровадять реальні санкції проти російської трубопровідної нафти. У поєднанні з тим, що Угорщина раніше блокувала постачання західної зброї та негативно налаштована щодо вступу Києва в ЄС, Совсун сказала, що з Будапештом зрештою були вичерпані всі дипломатичні методи впливу. Тому мусили знайти "інші підходи".

Найбільший словацький нафтопереробник Slovnaft теж купує нафту у "Лукойлу". Але представник Мінекономіки країни повідомив Politico, що компанія знайшла альтернативні джерела постачання.

11 липня Bloomberg з посиланням на дані Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) писав, що доходи Росії від експорту нафти впали до мінімуму з лютого на тлі дещо менших обсягів постачань. Однак, доходи країни від експорту нафти зросли порівняно попереднім роком.

Що відомо про нафтові санкції

5 грудня 2022 року набули чинності обмеження цін країн Європейського Союзу на російську нафту морського походження. 3 грудня Рада ЄС ухвалила рішення про встановлення граничної ціни на нафту, що експортується Росією, на рівні 60 доларів за барель.

На початку травня 2022 року Єврокомісія представила країнам-членам ЄС проєкт нового пакету санкцій проти Росії, в якому, серед іншого, передбачено нафтове ембарго для РФ. На тлі цього повідомлення на світових ринках зросли ціни на нафту.

На початку липня 2022 року країни "Групи семи" домовилися обвалити ціни на російську нафту. Створивши таким чином спеціальний механізм, завдяки якому російську нафту не купуватимуть за вищою ціною, ніж це буде прописано в спільному договорі. Механізм має запрацювати 5 грудня 2022 року.

6 жовтня 2002 року ЄС затвердив 8-й пакет антиросійських санкцій, який зокрема закладає основу для необхідної законодавчої бази для впровадження обмеження цін на нафту, передбаченого G7. Обмеження мали набути чинності після 5 грудня 2022 року для сирої нафти та 5 лютого 2023 року для продуктів перероблення нафти.

Слідом за ЄС країни G7 та Австралія запровадили обмеження ціни на нафту, що постачається морським транспортом з Росії, на рівні 60 доларів за барель.

Новини Полтави