Понад 23 тисячі українських чоловіків нелегально виїхали до Молдови від війни

Затримані порушники кордону, які хотіли втекти до Румунії, травень 2024 року, ілюстративне фото. Західне регіональне управління Держприкордонслужби України

Більш як 23 тисячі українських чоловіків нелегально в'їхали до Молдови після лютого 2022 року.

Такі дані оприлюднила молдовська служба Радіо Свободи.

За статистикою, яку надала Прикордонна поліція та Генеральна інспекція з питань міграції Молдови, загалом близько 23 500 українських чоловіків нелегально перетнули кордон з 24 лютого 2022 року по 31 травня 2024 року.

Українська влада зазначає, що мобілізаційні зусилля зазначають труднощів через втрати на фронті, і дедалі більше чоловіків намагаються уникнути призову. Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко заявив, що щодня затримують десятки чоловіків, які намагаються втекти до ЄС.

Реакція Молдови

Молдовська влада надає тимчасовий захист українцям, що втекли, і не карає їх за незаконний перетин кордону, якщо вони просять притулку. За офіційними даними, за рік і два місяці більш як 12 тисяч українських чоловіків отримали статус тимчасового захисту в Молдові.

У Кишиневі влада заявляє, що хоче допомогти українським установам запобігти втечі боєздатних чоловіків, але особливо організованій торгівлі людьми. Однак, якщо втікачам вдається непомітно потрапити до Молдови, вони — поза небезпекою бути репатрійованими.

У відповіді на запит молдовської служби Радіо Свободи начальник Прикордонної поліції Руслан Галушка зазначив, що якщо українців затримують одразу після незаконного перетину кордону або вони звертаються особисто до підрозділів Прикордонної поліції чи до Генеральної інспекції з питань міграції (ІГМ), просячи якоїсь форми міжнародного захисту, вони "не караються за незаконний в'їзд" на територію Молдови.

Молдова надає чотири форми захисту іноземцям: статус біженця, гуманітарний захист, тимчасовий захист і політичний притулок.

Офіційні дані свідчать, що за рік і два місяці 12 764 українських чоловіків віком від 18 до 59 років, тобто більшість з тих, хто в'їхав нелегально, отримали саме цей статус – тимчасового захисту.

Новини Полтави