Колаж. Леся Марталішвілі та генератори Suptech 9500TE й Kraftwele SDG 9800S 3F
Слідчий відділ райуправління поліції розслідує кримінальне провадження щодо купівлі генераторів департаментом освіти Полтавської міської ради. Зокрема, суд надав тимчасовий доступ слідчим до фінансових документів підприємств-постачальників обладнання, яке у грудні 2022-го освітяни закуповували для «Пунктів незламності» в навчальних закладах Полтавської громади.
Провадження розпочате за частиною 2 статті 364 Кримінального кодексу України: зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди. Із судових ухвал відомо, що в провадженні фігурують два договори міського департаменту освіти стосовно придбання генераторів для навчальних закладів:
- Закупівля 27 генераторів «Suptech 9500TE» на 8,5 кВт. 2 грудня 2022 року угоду підписали: директорка департаменту освіти міськради Жанна Каплоух та керівник ТОВ «Будівельна компанія «Гранд-Строй» Віктор Кондратенко. Сума оплати за договором: 5 млн 508 тис. грн;
- Закупівля 10 генераторів «Kraftwele SDG 9800S 3F» на 9,8 кВт. 22 грудня 2022 року договір уклали ректорка департаменту освіти міськради Жанна Каплоух та керівник ТОВ «Велес насіння» Вячеслав Малишев. Сума оплати за договором: 2 млн грн.
В межах досудового слідства у цьому році була проведена товарознавча експертиза, за її висновком ринкова вартість нового генератора «Suptech 9500ТЕ» була 99 тис. 100 грн за одиницю, департамент освіти купував такі генератори за 204 тис. грн кожен. Також ціна одного генератора «Kraftwele SDG 9800S 3F» була 135 тис. грн, а департамент освіти закуповував на 65 тис. грн дорожче на кожній одиниці обладнання: вартість була 200 тис. грн. Враховуючи висновки товарознавчої експертизи, слідчі вважають, що відбулися завищення очікуваної вартості закупівлі та неналежний аналіз ринкових цін.
В кінці грудня 2022 року, інтернет-видання «Полтавщина» повідомляло, що вартість придбаних генераторів «Kraftwele» є завищеною у порівнянні з цінами на офіційному сайті виробника та в інтернет-магазинах. Також підприємство, в якого департамент освіти придбав обладнання, ТОВ «Велес насіння» пов’язане з фірмою доньки ексмера Полтави Олександра Мамая Іриною Климко. На момент закупівлі обладнання колишній міський голова ще не був відсторонений за вироком суду від посади через корупцію.
Стосовно закупівлі майже трьох десятків генераторів «Suptech 9500TE» департамент освіти надав обґрунтування вибору постачальника. В документі підписи трьох посадовиць: на той час заступниці директорки департаменту освіти, а нині заступниці міського голови Лесі Марталішвілі, начальниці управління освіти Оксани Трибрат та фахівчині відділу забезпечення життєдіяльності освітніх закладів Юлії Стеблянко.
У документі посадовиці зазначили, що приватні товариства «Ірісмаркетсервіс», «Інтер А» та «БК «Гранд-Строй» надали свої цінові пропозиції й освітяни обрали найнижчу. При цьому департамент освіти Полтавської міськради не організовував конкурентної тендерної процедури для закупівлі генераторів.
Нагадаємо, директорці департаменту освіти Полтавської міськради Жанні Каплоух оголосили обвинувачення стосовно розтрати чужого майна шляхом зловживання службовим становищем.
Досудовим слідством встановлено, що у грудні 2022 року Жанна Каплоух від імені департаменту освіти уклала з ТОВ «Лона-Ч» два договори на закупівлю 78 автономних обігрівачів за завищеними цінами, які непридатні для використання в житлових приміщеннях. З бюджету громади на обладнання витратили 1,9 млн грн.
Наразі розслідування стосується лише закупівлі департаменту освіти та в Єдиному держреєстрі судових рішень відсутня інформація про кримінальні провадження в яких фігурують керівники інших комунальних закладів, які придбали автономні обігрівачі — це школи та лікарні Полтави.
20 травня за рішенням суду Жанну Каплоух на два місяці відсторонили від посади директора департаменту освіти Полтавської міськради. Це рішення посадовиця намагалась оскаржити в апеляційному суді, однак її скаргу відхилили.
Ольга ГРИНЕНКО, «Полтавщина»