Рютте закликав країни-члени НАТО збільшити витрати на оборону через загрозу Росії

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте спілкується зі ЗМІ після двосторонніх переговорів із британським прем’єр-міністром Кіром Стармером, Лондон, Велика Британія, 10 жовтня 2024 року. Dan Kitwood/Getty Images

Держави-члени Північноатлантичного альянсу мають негайно переглянути оборонну стратегію у зв'язку з довготривалою загрозою з боку Росії.

Про це заявив генеральний секретар НАТО Мар Рютте під час виступу в Європейському центрі "Карнегі Хол" 12 грудня.

Серед іншого Рютте наголосив, що заради недопущення війни, країни-члени Альянсу мають витрачати більше на оборону.

За його словами, вони повинні перейти до мислення "воєнного часу" та збільшити витрати на оборону до рівня, значно вищого за поточний, який наразі становить 2% ВВП.

Рютте також підкреслив, що Росія готується до довготривалої війни з Україною та конфронтацією країнами Альянсу.

"Наше стримування є ефективним сьогодні, а ось щодо завтра — я хвилююся", — сказав генсек НАТО.

Також на думку Рютте, країни-члени НАТО не готові до загроз, які можуть стати реальністю вже через чотири-п'ять років. Він застеріг, що нинішня війна РФ проти України може стати "прелюдією" до можливих загроз безпосередньо на території НАТО, якщо не вжити відповідних заходів.

Рютте додав, що Альянсу слід орієнтуватися на витрати часів "холодної війни", коли країни НАТО спрямовували понад 3% свого ВВП на оборону.

Водночас він нагадав, що Росія вже переводить свою економіку на військові рейки, і її оборонні витрати, за прогнозами, досягнуть 7-8% ВВП у 2025 році, тобто, найвищого рівня з часів "холодної війни".

За його словами, хоча прямої загрози для країн-членів Альянсу станом на зараз немає, ризики для безпеки в довгостроковій перспективі залишаються високими й закликав прискорити оборонне виробництво, модернізувати армії країн-членів та посилити готовність до можливої ескалації.

Напередодні генсек НАТО Мар Рютте заявляв, що російські ядерні та ракетні технології надходять до КНДР в обмін на надсилання північнокорейських солдатів для участі у війні проти України на боці Росії.

1 грудня очільник Кремля Володимир Путін затвердив бюджет РФ із рекордними воєнними витратами за статтею "Національна оборона". Йдеться про витрати у 13,5 трильйона рублів, що складає понад 6% ВВП.

Новини Полтави