Сікорський: Польща надала Україні найбільше допомоги відносно свого ВВП

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. Radosław Sikorski/X

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський сказав, що допомога Україні пропорційно до ВВП більша за будь-яку іншу країну-партнера Києва. Він розповів про це після слів українського президента про те, що Україна просила Варшаву збивати цілі над газосховищем у Стрию та знайшла причину, аби не передати обіцяні бойові літаки МіГ-29.

Про це він сказав на пресконференції в північному місті Польщі Ольштині та пишуть польські медіа Polsat і wPolityce.

Сікорський сказав, що Польща зібрала дані про свою допомогу Україні напередодні 1000-го дня повномасштабного вторгнення РФ, а також з наближенням третіх роковин вторгнення.

"Якщо порахувати, як це роблять інші країни, нашу допомогу [Україні] — військову, економічну, гуманітарну, фінансову й допомогу для українців у Польщі — то пропорційно до ВВП ми зробили для України більше, ніж будь-яка інша країна" — сказав політик.

Він також додав: "Ми намагаємося допомогти, але ми також прифронтова країна. Росія нам також загрожує, і не все можливо".

Глава польського МЗС вважає, що у відносинах з Україною фактично й стратегічно є згода між сторонами, хоча інколи Київ і Варшава по-різному розставляють акценти.

Також Сікорський зазначив, що питання, чи зможе Польща збивати російські повітряні цілі, які летять над Україною в прикордонні, — "трохи політичне, трохи юридичне".

"Якщо ідеться про іноземну повітряну ціль над Польщею, справа очевидна. Але уламки збитої російської ракети упадуть на нашу територію. У політичному аспекті це добре, бо я зможу показати Путіну чи його пропагандистам: «Погляньте, що ви зробили». А стосовно безпеки наших громадян, що для нас найважливіше, то це може когось поранити чи знищити чийсь будинок", — сказав керівник польської дипломатії.

Він сказав, що питання в тому, де починається і де закінчується право на самооборону. На його особисту думку, якщо уряд України просить Польщу збивати ракету, яка за хвилину може влетіти в Польщу, то це можна зробити й застосувати своє право на самооборону, але "це окрема думка" Сікорського.

Прохання Києва збивати повітряні цілі РФ прокоментував і міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш у своїх соцмережах:

"Польща передала Україні багато військової техніки — межею, однак, є оборонні можливості та безпека Польщі. Рішення збивати ракети — це завжди відповідь НАТО в цілому, а не однієї країни. Сьогодні такого рішення Альянсу немає".

Президент України Володимир Зеленський 31 жовтня на пресконференції на Закарпатті сказав, що Польща досі не передала Україні бойові літаки МіГи, домовленості про що ведуться з моменту підписання безпекової угоди з Варшавою. Україна домовлялась з НАТО, аби альянс забезпечив Польщі захист неба поліцейською місією, тоді б можна було передати МіГи Києву. Але Варшава, за словами Зеленського, "знайшла іншу причину" не постачати винищувачі.

Новини Полтави