Sunday Times: вторгнення в Курській області — найризикованіше рішення Зеленського

Президент України Володимир Зеленський оглядає укріплення на кордоні з Білоруссю, 30 липня 2024. REUTERS/Ukrainian Presidential Press Service

Вторгнення України на російську територію в Курській області застало Москву зненацька. Це є одним із найризикованіших рішень президента Володимира Зеленського.

Про це у статті для Sunday Times пише професор оборонних досліджень у Королівському коледжі Лондона та науковий співробітник Королівського інституту об'єднаних збройних сил Майкл Кларк.

Вторгнення України на російську територію застало зненацька Не тільки Москву, але й західних прихильників Києва, навіть у Вашингтоні, пише експерт. Він зазначає, що Зеленський відчайдушно намагається перевернути уявлення, що Україна програє війну.

"Успіхи у Чорному морі та проти російських військ у Криму не привертають уваги світової громадськості, коли армію його країни повільно, але витісняють із більшої території на сході України, — пише Кларк.

За його словами, Зеленський намагається знайти спосіб зупинити чи звернути назад цю динаміку. Цей стратегічний військовий вибір "дуже у його стилі: сміливий та ризикований", додає експерт

План, безумовно, ризикований, зазначає Кларк. До того ж, тепер на Заході почнуть нервувати через те, що натівська військова техніка за фактом опинилася на території Росії.

Стратегічна мета цього удару також обмежена, вважає експерт. Крім політичних цілей, у Києві сподіваються, що атака відверне російські війська з інших фронтів — насамперед, від наступу на Донбасі навколо важливого Часового Яру і дорогою на Покровськ, де українська армія явно зазнає труднощів.

"Якщо дуже пощастить, українські військові можуть сподіватися захопити Курську атомну електростанцію у відповідь на окупацію Росією української Запорізької електростанції 2022 року", — пише професор.

Проте перебіг операції залежатиме від того, як довго ЗСУ зможуть утримувати територію. Поки що є підстави вважати, що Київ налаштований серйозно, пише Кларк, вказуючи, що у вторгненні взяли участь досвідчені сили чисельністю від 6 до 10 тисяч військових. Проте експерт вважає, що "цей контрудар не зможе переламати перебіг війни".

Бої у Курській області РФ

Міноборони РФ ввечері 6 серпня підтвердило, що у Курській області Росії тривають бої. Туди висунулися резерви російських військ. Там заявили, що близько 8 ранку за московським часом до трьохсот українських військових при підтримці 11 танків та понад 20 бойових броньованих машин атакували позиції підрозділів прикриття держкордону РФ.

Це, зазначили у Міноборони Росії, сталося в районі населених пунктів Миколаєво-Дар'їно та Олешня Курської області, які примикають до російсько-українського кордону.

У Міноборони РФ стверджують, що до цього причетні військові 22-ї механізованої бригади ЗСУ. Суспільне звернулося за коментарем до пресслужби цієї бригади. Там заявили, що нині ситуацію не коментують. Також цього не роблять у Генштабі ЗСУ.

Раніше джерело NV у ГУР МО повідомило, що до "прориву" в Курській області Росії точно не залучені бійці Російського добровольчого корпусу (РДК).

Очільник Кремля 7 серпня відреагував на "прорив" у Курській області РФ. Він зібрав нараду з російським урядом та звинуватив Україну у "провокації".

Як повідомляє росЗМІ "РІА Новини", під час зустрічі очільника Кремля з керівниками силових відомств Росії начальник Генштабу ЗС РФ Валерій Герасимов доповів, що о 05:30 6 серпня до 1000 військових ЗСУ "перейшли в наступ з метою захоплення ділянки території Суджинського району Курської області". Він заявив, що "операція буде завершена розгромом противника і виходом на державний кордон".

Виконувач обов’язків губернатора Курської області РФ Олексій Смірнов написав у Telegram, що вночі повідомив Путіну про оперативну обстановку. Очільник Кремля, мовляв, "тримає ситуацію на особистому контролі". Також Смірнов заявив, що з прикордонних територій вивозять людей.

У Міноборони Росії повідомили про бої у районах Курській області, які безпосередньо примикають до російсько-українського кордону. А ще додали, що "не допущено просування противника вглиб території Російської Федерації".

Речниця МЗС Росії Марія Захарова тим часом заявила, що українські військові атакою на Курську область "спробували посіяти паніку серед жителів регіону". Також вона закликала відреагувати на події міжнародну спільноту.

8 серпні росЗМІ повідомили, що українські військові під час операції у Курській області Росії за добу прорвали дві лінії фортифікаційних споруд. Їх російська влада побудувала за 2,5 роки повномасштабної війни, витративши 15 мільярдів рублів.

На події у Курській області РФ відреагували у США. Речник Державного департаменту США Метью Міллер заявив, що Сполучені Штати Америки спілкуються з Україною щодо операції у Курській області Росії. Він додав, що немає нічого незвичайного в тому, що "українці не повідомляють нас про свою точну тактику до того, як вони її реалізують".

Новини Полтави