Гроші. Суспільне Луцьк
Нова програма допомоги, яка передбачає тисячу гривень кожному українцю, вочевидь фінансуватиметься за рахунок коштів західних партнерів, які не можна витрачати на сили оборони.
Про це Суспільному розповіли експерти з економічних питань, коментуючи ініціативу президента.
Інвестиційний банкір, фінансовий експерт Сергій Фурса у коментарі Суспільному назвав популізмом рішення виділити українцям про тисячі гривень є-Підтримки.
“Ті гроші, які зараз буде розподіляти влада, судячи з усього, — гроші наших західних партнерів, які не можна витрачати на сили оборони… Єдина мотивація такого рішення про роздачу тисячі грн — це популізм. Махровий жорсткий популізм. І на жаль, це шкідливі рішення. Ці гроші мали бути використані більш ефективно. Є багато інших потреб адресних в державі, ніж просто розкидатися грошима з гвинтокрила”, — сказав Фурса.
За словами Фурси, ці гроші можна було би витратити на соціальну допомогу, але адресно, для тих людей, кому ці гроші дійсно потрібні.
“У нас в країні дуже багато ВПО, людей, які втратили все, і підтримка їх набагато важливіша, ніж роздавання тисячі гривень”, — сказав фінансист.
Також, за його словами, на думку приходять — з точки зору інвестування цих грошей — витрати на зброю власного виробництва. Фурса додав, що питання, чи може Україна витрачати гроші західних партнерів в цьому напрямку, — відкрите.
Фурса зазначив, що “тисяча гривень кожному” буде стимулювати інфляцію, і це є проблема.
“У нас зараз прискорилась інфляція останні місяці, і Нацбанк намагається з цим боротись, тримаючи в першу чергу курс гривні фіксованим. Тому інфляція — це фактор, на який треба зважати. І, на жаль, така роздача грошей прискорить інфляційні процеси”, — сказав експерт.
Він пояснив, що коли у людей стає більше грошей, люди витрачають ті гроші. Товарів більше не стає — в результаті ціни на товари зростають.
“Судячи з усього, це рішення було прийняте після того як G7 погодилося виділити Україні 50 млрд доларів з відсотків заморожених російських активів. І, зрозумівши, що гроші є, українська влада вирішила їх витрачати таким чином у тому числі”, — сказав Фурса.
Кандидат економічних наук, головний консультант центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус у коментарі Суспільному сказав, що, на його думку, мета ініціативи Зеленського — дати громадянам змогу протриматися, маючи певні ресурси, на на тлі спроб РФ завдати суттєвої шкоди вітчизняній енергетиці.
“Це відбувається одразу після інформації щодо отримання зовнішньої допомоги і, скоріш за все, це питання було погоджено з партнерами, що так ця допомога буде витрачатись не суто на військові цілі, а також на підтримку громадян України”, — сказав Ус.
Він зауважив, що поки що не було чіткої заяви уряду, що кошти на ініціативу підуть саме з зовнішньої допомоги.
“Я думаю, безумовно, якщо і зовнішня, то не повністю, а частково. Тому що економіка України, вона також більш-менш генерує певні пробутки”, — додав експерт.
За словами Уса, з психологічної точки зору такий крок дасть громадянам відчути підтримку держави, а як вони нею будуть розпоряджатися, це вже питання до самих громадян України.
Що відомо про тисячу гривень, обіцяну президентом
Напередодні стало відомо, що президент України Володимир Зеленський доручив Кабінету міністрів запровадити з 1 грудня нову програму допомоги. Кожному роздаватимуть по тисячі гривень.
"єПідтримка для всіх наших людей — дорослі, діти, кожна сім’я в Україні. Тисяча гривень на людину — на родину це вийде по кілька тисяч гривень, і кошти можна буде витратити на оплату українських товарів і послуг, зокрема комунальних послуг, електрики", — сказав президент.
За його словами, ці гроші також можна буде витратити на квитки Укрзалізниці, українські лікарські засоби, книжки, культурні послуги та донати для війська.