Акція за безумовне звільнення з російського полону журналістки Вікторії Рощиної та всіх українських медійників, Київ, травень 2024 року. Національна спілка журналістів України
Журналістку Вікторію Рощину, про загибель якої у російському полоні стало відомо напередодні, росіяни утримували у СІЗО №2 міста Таганрог Ростовської області РФ. За словами колишніх бранців, цей ізолятор відомий "найжорстокішими тортурами".
Про це у Facebook повідомила виконавча директорка Медійної ініціативи за права людини (МІПЛ) Тетяна Катриченко.
За її словами, Вікторію Рощину утримували як мінімум у двох тюрмах. Йдеться про виправну колонію №77 у Бердянську та СІЗО №2 у Таганрозі.
"Обидва місця з перших місяців повномасштабного вторгнення росіяни використовують для утримання як українських військових, так і цивільних, зокрема, жінок. Таганрог (Бердянськ насправді також – там катували електричним струмом) відомий як одне з найбільш для українців жорстких місць утримання на території РФ. Його називають пеклом на землі. Зокрема, у Таганрозі тримають "азовців" з Азовсталі. Звільнені розповідають про страшні муки. Там усі, з кого хочуть зробити злочинців, зізнаються у злочинах – обговорюють себе. Потім їх переводять у Ростов та судять", – йдеться у дописі Катриченко.
Правозахисниця розповіла, що Вікторію утримували у Таганрозі щонайменше з травня до вересня 2024 року.
"У камері-одиночці. Напередодні обміну 13 вересня 2024 року Рощину та ще мінімум одну жінку з Мелітополя вивезли з Таганрогу. Куди – невідомо. За даними російської сторони Вікторія Рощина померла 19 вересня 2024 року", — додала вона.
Як пише МІПЛ, посилаючись на розповіді звільнених військовополонених, охорона ізолятора в Таганрозі використовує для тортур – гумовий кийок, дерев’яний молоток та електрошокери. Полонених б’ють під час "прийомки", щоденних обшуків і допитів. На допитах їх змушують зізнатися у злочинах, які вони не вчиняли.
"Зі мною у камері сидів чоловік. Його щодня водили на допити. Абхази сказали, що битимуть, поки він не підпише зізнання. Топили його у воді, кидали ганчірку на обличчя і заливали водою. В результаті він все підписав", – розповідає один зі звільнених військовополонених, ім’я якого МІПЛ не називає з міркувань безпеки.
Українські журналісти та працівники медіа заявили, мають підстави вважати, що смерть Вікторії Рощиної була або "результатом умисного вбивства", або "наслідком жорстокого поводження та насильства", яких вона зазнала під час перебування у полоні. Вони наголосили, що журналістка Рощина, яка перебувала в російському ув’язненні понад рік, до цього була фізично здоровою й закликали міжнародні інституції розслідувати обставини смерті.