Колаж
На Павленках у двох сусідніх школах-близнюках синхронно сталися аварії систем опалення. Мова про ЗОШ № 5 на вул. Соборності, 64 та ЗОШ № 9 на вул. Шведській, 3.
Навесні усувати аварії взялося міське управління капітального будівництва, яке двома договорами по 310 тис. грн замовило доктору технічних наук та підприємцю Олександру Нижнику проєктну документацію з капремонту систем опалення у школах.
Станом на середину червня документація для ЗОШ № 9 вже готова, триває тендер з пошуку виконавця робіт. Нижник підготував проєкт загальною кошторисною вартістю у 6,9 млн грн.
Відповідно до звіту експертизи, ПКД передбачає ремонт системи опалення у будівлях школи та майстерні: заміну опалювальних приладів на нові секційні, біметалеві, заміну регулюючої арматури, сталевих трубопроводів на поліпропіленові, армовані та ізоляцію трубопроводів системи опалення на горищі та в підвальному приміщенні.
Слово «аварія» у звіті згадується лише у назві — її причини ніяк не пояснюються. Так само не пояснили потребу у терміновому капремонті у міськраді: у відповідь на запит щодо документів, які підтверджують наявність аварій, директорка департаменту освіти Жана Каплоух (нині відсторонена від посади за підозрою у корупції) лише послалася на звернення директорів навчальних закладів, які надходили протягом 2023-2024 років.
Бачити слово «аварія» стосовно системи опалення школи № 9 доволі дивно, оскільки в освітній заклад вкладаються значні кошти. У 2016 році у навчальному закладі реалізували реконструкцію системи теплопостачання за 1,6 млн грн. А протягом 2021-2023 року були виконані поточні ремонти систем опалення ще на 524 тис. грн. Також у школі відремонтований дах, підвал, всюди встановлені металопластикові вікна. Тож чи дійсно місту потрібно терміново в умовах війни витрачати 6,9 млн грн на «недопущення порушення температурного режиму», який і так є абсолютно задовільним?
Хто і чому ж влаштовує «аварії»?
Повернімося до замовника ремонту — управління капітального будівництва Полтавської міської ради. За квотно-корупційним поділом влади у місті, за сферу капбудівництва та частково освіти відповідає партія «За Майбутнє». Це доволі специфічне бізнесово-політичне утворення, лідерами якого у місті на момент виборів були Олександра Мамай (засуджений за корупцію) та Євген Дикань (обвинувачений у корупції). Внаслідок домовленостей 2021 року управління капбудівництва очолив юрист Максим Медведєв, який згодом отримав й депутатський мандат. Вже у 2023 році контрольований партією департамент освіти ламав через коліно керівників навчальних закладів, змушуючи їх збирати підписи на підтримку міського голови.
З початком повномасштабної війни усі капремонти у місті стали на паузу через відповідні обмеження Кабміну. Втім, у міськраді швидко знайшли вихід, як обійти заборону на капітальних видатків: спочатку їх проводили під егідою «покращення умов проживання переселенців». Коли ж кількість закладів, де проживають ВПО скоротилася, то у назви бажаних ремонтів почали просто додавати слово «аварія».
Ці відверті маніпуляції змушували держказначейство проводити оплати, підвищуючи платіжкам пріоритет. Власне, це і стало причиною масових псевдоаварій у школах, лікарнях, будинках культури і навіть спортзалах. «Полтавщина» періодично вказувала на недоречність окремих ремонтів, але без жодного практичного ефекту.
До слова, не всі аварії усуваються на практиці. Наприклад, восени 2023 року УКБ «з метою усунення аварії» замовило за 600 тис. грн документацію з капремонту даху палацу дозвілля «Листопад». Виконавши у листопаді експертизу, проєкт досі не реалізували. Ймовірно, партію «За Майбутнє» повністю задовільнило освоєння значних коштів на паперовій частині робіт.
Загалом, вартість проєктів є одним з головних стимулів імітації аварій. Дах того ж «Листопада» можна було б значно покращити за 600 тис. грн звичайним поточним ремонтом на основі елементарного дефектного акту. Натомість усі кошти витратили на стоси коштовного паперу, який поклали до шухляди. А дах тече досі.
Днями управління капбудівництва заявило про аварії покрівель у терцентрах соціального обслуговування на Подолі та замовило Олександру Нижнику документації ще на 360 тис. грн.
Здавалося, у депутатів міськради мало б виникати чимало запитань до усіх цих десятків аварій, які відбуваються у місті. Але, знову таки, через квотний розподіл влади у місті, умовні «слуги народу» публічно не лізуть в будівельні «теми» «За Майбутнє», а «замайбутнівці» намагаються мовчати про «схемки» «Слуг Народу» у сфері ЖКГ. Це підтверджується, наприклад, тим, що з 8,5 годинної презентації бюджету громади на 2024 рік управлінню капбудівництва приділили цілих 19 хвилин, з яких половина — це класичні виступи Сергія Капліна про генератори.
Єдина справжня аварія (ракетні обстріли росіян — це інша категорія), яка відбулася за цей час у місті — руйнування квартир внаслідок вибуху газу у будинку на вул. Квітучій, 8 — досі не ліквідована й на 10-му місяці залишається на етапі проєктування.
Бонус
У травні керівник міського управління капбудівництва Максим Медведєв прийшов на ефір «ІРТ» присвячений «Полтававодоканалу» та зняв відеоверсію біблійної фрази про заскалку в оці брата та колоду у власному оці. Пряма мова:
«Потрібне обґрунтування ціни ремонту. З початку року ми оплатили 8 мільйонів, тепер готуємо транш на 15 мільйонів. І ми не розуміємо що буде в нас далі. Яку кількість аварій нам ще чекати в цьому році?».
Віктор ТКАЧЕНКО для «Полтавщини»