Гуртожиток на вул. Кузьми Скрябіна (Курчатова), 17
Гуртожиток на вул. Кузьми Скрябіна (Курчатова), 17 перебуває на балансі Полтавського вищого професійного училища ім. А.О. Чепіги. Наразі керівництво навчального закладу виселяє із гуртожитку 13 родин, з яких три — із дітьми
До редакції «Полтавщини» звернулася мешканка Полтави Олена Жилкіна, яка розповіла, що її разом із двома дітьми виселяють з гуртожитку на вул. Кузьми Скрябіна, 17, де вона була прописана все життя та наразі прописана її одна дитина. Жінка не має заборгованості з оплати проживання у кімнаті.
Олена Жилкіна пояснила, що все життя від народження прописана та проживає у цьому гуртожитку — про це є відповідна довідка. У довідці також зазначено, що в гуртожитку проживали й були прописані також батьки Олени. Наразі жінка має двох дітей — 6 та 11 років, які також від народження проживають разом із нею. Старша дитина Олени від народження також прописана в гуртожитку.
На початку вересня Олені надійшов лист із вимогою про виселення з гуртожитку. У листі вказано, що жінка має звільнити кімнату до 1 листопада 2024-го року, хоча дія договору оренди закінчується — 31 грудня 2024-го року.
Окрім Олени із гуртожитку мають виїхати ще 12 сімей, з яких дві — з дітьми. Люди жаліються, адже проживали та прописані у гуртожитку все життя. Згідно із законом, неповнолітніх дітей не мають права виселяти та знімати із реєстрації без згоди батьків. Також мешканці гуртожитку зазначають, що наразі, під час війни, важко знайти житло у Полтаві. Крім того, сьогодні оренда квартири чи кімнати коштуватиме дорого.
Олена Жилкіна також розповіла, що намагалася поспілкуватися із секретарем міськради Катериною Ямщиковою та записалася до неї на прийом. Але жінці відмовили, бо не побачили доцільності зустрічі, а у приймальні Ямщикової Олені сказали, що виселятимуть родину із допомогою поліції.
«Полтавщина» звернулася до прес-служби Полтавської міськради за коментарем по цій ситуації. В середині вересня перший заступник міського голови Валерій Пархоменко пояснив, що у гуртожитках був проведений аудит, під час якого виявили незаконно зайняті кімнати. Тобто, у гуртожитках мають проживати або студенти, або викладачі.
Пархоменко зазначив, що у 5 гуртожитках Полтави виявили понад 100 кімнат, які використовуються не за призначенням. Тому зараз проводиться аудит по кожному гуртожитку та кожній кімнаті. Також перший заступник зазначив, що в рік міська рада витрачає на утримання гуртожитків 144 млн грн, а в деяких мешканців цих гуртожитків заборгованість складає 20-30 тис. грн.
Також журналісти надіслали запит в управління освіти Полтавської міськради. У відповіді на запит начальник управління Олег Кривень пояснив, що керівництво Полтавського вищого професійного училища ім. А.О. Чепіги виселяє сім’ї, які проживали в гуртожитку все життя, керуючись «Порядком забезпечення гуртожитками осіб, які здобувають освіту в закладах професійної (професійно-технічної) освіти» та Договорами найму жилого приміщення у гуртожитку ДПТНЗ ім. А.О. Чепіги, для забезпечення законних прав учнів, та недопущення заборгованості за надані послуги.
Пояснення управління освіти Полтавської міськради
У відповіді на запит журналістів, керівництво навчального закладу зазначило, що із гуртожитків виселяють родини керуючись постановою Кабінету міністрів України від 17 квітня 2019-го року. Згідно із цією постановою, проживати у гуртожитку мають студенти навчального закладу різних категорій та викладачі. Наразі в училищі склалася ситуація, що діти пільгових категорій позбавлені права на гідні умови проживання. Саме тому виникла необхідність у звільненні жилих приміщень, які займають особи, що не мають стосунку до навчального процесу, та поселення у ці приміщення дітей пільгових категорій.
Директорка училища Валентина Корочанська у відповіді на запит також зазначає, що договір оренди укладався між навчальним закладом і квартиронаймачами, коли у гуртожитку була надлишкова жила площа. А на запитання журналістів, як вирішуватимуть проблему виселення зареєстрованих у гуртожитку неповнолітніх дітей, директор зауважила, що до компетенції адміністрації училища не входить вирішення питань, які не стосуються студентів цього навчального закладу.
Наразі залишається не зрозумілим, де ж весь час — із 1991-го до 2024-го проживали студенти училища? Чому саме у 2024-му році з’явився такий потік студентів, що доводиться виселяти людей, які прожили там понад 30 років? Чому сім’ям, які проживали в гуртожитку, не надіслали листи ще у 2019-му році, коли була прийнята нова постанова КМУ, згідно з якою, з переліку тих, хто може проживати в гуртожитках прибрали категорію «Інші, особи, які не є працівниками закладів»?
На жаль, відповіді на ці питання також не допоможуть вирішити проблему родинам, які з маленькими дітьми наразі мають у терміновому порядку знайти собі інше помешкання в кращому випадку до кінця року.
Анастасія НЕДОГОРСЬКА, «Полтавщина»