На площі поблизу театру ляльок відкрили мініскульптуру на честь Героя України Юліана Матвійчука в образі бобра-аеророзвідника
Мініскульптуру відкрили у цей вітряний та дощовий день не просто так. 21 листопада Україна відзначає День Гідності та Свободи, яким вшановують події Помаранчевої революції та Революції Гідності. Юліан Матвійчук був сотником самооборони у Полтаві та Києві. Місце також зрозуміле — площа перед театром ляльок розташована на вулиці, яку у 2023 році перейменували із Пушкіна на честь Юліана Матвійчука. Ну, а бобер-аеророзвідник, тому що Юліан мав позивний «Бобер» і служив в аеророзвідці підрозділу «Solovey» 116-ї ОБрТрО.
На відкритті мініскульптури прийшли рідні та близькі військового. Зокрема дружина Лілія Матвійчук із донечкою Євою, військовий Георгій Сьомін, викладачка історії Ірина Бабенко, секретар міської ради Катерина Ямщикова. Всі вони добре знали полеглого захисника.
В холі театру ляльок розмістили портрет Юліана, де він у військовій формі та зі зброєю в руках. Поблизу підняли державний прапор, червоно-чорний прапор боротьби, стяг групи аеророзвідки Solovey. Музичний супровід заходу забезпечив духовий оркестр «Полтава».
Після виступів присутні вийшли на площу перед театром. Бобер у військовому шоломі сидить на ящику з-під боєприпасів. Одна з його лапок стоїть на снаряді. У руках бобер тримає пульт від дрона, який стоїть на землі поблизу. На інформативній табличці — коротка довідка про Юліана Матвійчука.
Як розповіла дружина Лілія, їй вдалося втілити ідею мініскульптури разом з громадською активісткою Альоною Гончаренко. Скульптору виготовив Павло Рудаков. Лілія Матвійчук розповіла:
— На війні немає імен, на війні є позивні. У Юліана був позивний «Бобер». Простий кумедний позивний, але одразу скажу, що легендарної історії за цим не було. Юлік просто дуже любив цей позивний, для нього це була тотемна тваринка. І мені дуже хотілося в образі позивного, його тотемної тваринки показати для підростаючих поколінь, для нашої молоді його військових шлях. Ця скульптура не лише про Юліана. Наша Єва зі мною приходитиме сюди в ляльковий театр. Пізніше вона приходитиме сюди зі своїми друзями й однокласникам. Ще пізніше зі своїми дітками, і вони завжди пам’ятатимуть завдяки кому живуть. І інші теж пам’ятатимуть.
Довідково. Юліан Матвійчук був активним учасником Революції Гідності, у 2014 — 2015 роках брав участь в антитерористичній операції на сході України. Двічі обраний депутатом Полтавської міськради та очолював міський осередок всеукраїнського об’єднання «Свобода». Також Юліан Матвійчук — співзасновник громадської організації «Save Poltava».
З початку повномасштабної війни полтавець Юліан Матвійчук став військовослужбовцем 116-ї окремої бригади тероборони. Служив у аеророзвідці групи Solovey 144-го батальйону. Отримав поранення 15 травня 2023 року біля села Георгіївка Донецької області. 20 травня 33-річний військовий помер у лікарні в Дніпрі.
В липні 2023 року військовому надали звання чесного громадянина Полтави. А 23 серпня цього року Президент України Володимир Зеленський підписав указ про присвоєння Юліана Матвійчуку звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка».
Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»