У Полтаві більше десятка років забруднення потрапляють у зливові колектори й далі нечистоти перетікають у каскад Пушкарівських ставків. Щоб офіційно підтвердити, що у водоймах є фекалії з каналізації, необхідно провести відповідне лабораторне дослідження. Проте після реформування санітарно-епідеміологічних установ, обласний центр контролю та профілактики хвороб, не надає необхідний висновок. Тому Полтавська міська рада звернулася до Державної екологічної інспекції й не отримала погодження на проведення досліджень. Тим часом із середини лютого цього року вчергове збільшилась кількість викидів забрудненні у дощову ливнівку, а в «Полтававодоканалі» повідомили, що на надання інформації щодо усунення наслідків у комунального підприємства є місяць: це стосується як заявника, так і редакції «Полтавщини».
До нашої редакції звернувся полтавець Валентин Прасок. Чоловік надав власні фото за 3 березня: на світлинах струмок з боку Юрівки в Полтаві, який впадає у Пушкарівський ставок. На фотографіях нечистоти, які потрапили до струмка, також мертва риба та пластикові пляшки у водоймі.
Фото Валентина Прасока (03.03.2024)
Валентин Прасок розповів: у зливовий колектор знову потрапили нечистоти з міської каналізації.
“Я надіслав цю інформацію у «водоканал», але вони в результаті не відповідають. Я їм переслав на електронну пошту фотографії й прохання, щоб вони щось зробили. Вони нічого не відповідають.
В міську раду теж звернулися: вони зареєстрували моє прохання. Сказали: приїдемо, щоб показали де воно тече, а потім другий лист послав — фото ці. Я сам сфотографував ставок: куди воно впадає і звідки воно тече — вони замовчали. Звертався 2 тижні тому. Ніяких відповідей не отримував.
Ця проблема триває 10 років і воно тече непостійно: періодично у них аварії. Воно майже кожен рік так. Я живу 30 років в будинку біля Пушкарівського ставка: вода там була чистіше, риба, дно видно було. І зараз з кожним роком воно все гірше і гірше, а в цьому році взагалі — вонь там така… Зробили відстійник і нікому нічого не потрібно».
Відео (07.04.2023) забруднення струмка зі сторони Юрівки
До «Полтававодоканалу» Володимир Прасок звертався двічі: 19 лютого та 2 березня. Прессекретарка «водоканалу» Інна Рудяк повідомила, що на відповідь стосовно його запиту у комунального підприємства є місяць. Однак про це Володимира Прасока не попередили й ми перевіримо, чи отримає полтавець інформацію від комунального підприємства до 19 березня відповідно законодавства.
Струмок виходить зі зливового колектору, який розташований в районі вулиці Чумацький шлях (раніше Половки). Зливові колектори — це власність територіальної громади й мають знаходитись на балансі Полтавської міськради. Такі колектори призначені для відводу дощової й талої води у ставки та річки. Про це розповів депутат Київської райради міста Сергій Савенков, який понад шість років звертається до міськради щодо забруднення зливових колекторів фекаліями з каналізації.
До зливового колектору в районі вулиці Чумацький шлях потрапляють нечистоти з міської каналізації, зазначив Сергій Савенков:
«Струмок впадає у Пушкарівський ставок. По струмку у незаконний спосіб впадають каналізаційні відходи міста у цей ставок. Це суперечить чинному законодавству і вирішити це питання має в тому числі й міська влада».
До Полтавської міськради ми надіслали інформаційний запит, щоб дізнатися чи відбувалися перевірки впродовж останніх 10 років зливових колекторів у громаді й чи були зафіксовані «врізання» у ці колектори мережі міської каналізації «водоканалу» або приватних осіб.
У липні минулого року в Полтаві відбулася виїзна комісія щодо перевірки потрапляння сечі, фекалій та залишків мийних засобів у дощову каналізацію, з якої вода перетікає у каскад Пушкарівських ставків. З водойм взяли проби для дослідження води у трьох місцях виходу зливових колекторів: у ставки між мікрорайонами «Сади», «Сади-2» та «Половки» й у Пушкарівський ставок зі сторони Юрівки. Детальніше читайте тут.
Проби води досліджувала лабораторія обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ. За результатами досліджень, кількість аміаку не відповідала гігієнічним нормативам якості води у водних об’єктах для задоволення господарських, побутових чи інших потреб населення. Про це повідомив виконувач обов’язків завідувача Володимир Овчаренко.
З методичних рекомендацій оцінки якості води для господарського та побутового використання від Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара відомо, що гранично допустима концентрація аміаку у водних об’єктах становить 2,6 мг/дм³. Наявність перевищення ГДК аміаку свідчить про потрапляння у водойми нечистот.
За результатами дослідження проб води зі зливового колектора в районі вулиці Чумацький шлях (Половки), кількість аміаку — 25,63 мг/дм³. Тобто в десять разів більше від дозволеної норми. У пробах зі зливового колектора по вулиці Рябушанська теж зафіксували перевищення аміаку — 4,14 мг/дм³. А в пробах води зі зливового колектору на вулиці Героїв АТО перевищення аміаку майже в 12 разів — 29,87 мг/дм³.
Обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ не надає висновки щодо наявності нечистот з каналізації у зливових колекторах. Тому Полтавська міська рада звернення до Державної екологічної інспекції центрального округу задля досліджень води зі зливових колекторів, які б визначили: чи потрапляють у воду нечистоти з міської каналізації. Про це розповів заступник міського голови Віталій Нікіпелов:
«Раніше це робила лабораторна служба: у 2016 чи 17 році вони робили дослідження, які дозволяли точно з’ясувати ті обставини. Зараз вони теж зробили дослідження, але в них немає оцих висновків: які дозволяють розуміти, що відбувається, що це саме каналізаційні стоки. Ті виміри, які робив лабораторний центр вони містять відомості про забруднення, але не містять висновку, яка природа цього забруднення».
У відповіді на лист міськради щодо проведення лабораторних досліджень витоків зі зливових колекторів, Державна екологічна інспекція не надала інформації щодо організації таких перевірок. Однак екологи зазначили, що при узгодженні будівництва нових багатоповерхівок або будівель чи підприємств, міська рада має забезпечувати вимоги Закону «Про охорону навколишнього природного середовища»:
«Місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції: забезпечують реалізацію екологічної політики України, екологічних прав громадян; дають згоду на розміщення на своїй території підприємств, установ і організацій у порядку, визначеному законом; затверджують з урахуванням екологічних вимог проекти планування і забудови населених пунктів, їх генеральні плани та схеми промислових вузлів; організовують вивчення навколишнього природного середовища; здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища тощо».
Фото відповіді екологічної інспекції
На наступній міській комісії техногенної екологічної безпеки та запобігання надзвичайних ситуацій, знову розглянуть питання щодо організації необхідного дослідження води з дощових каналізацій.
«По зливовому колектору не може нічого текти без дощу, без танення снігу і сам характер осаду, смороду і кольору рідини, яка витікає, коли ми були з управлінням ЖКГ, комісією, чітко вказує на те, що це саме каналізаційні стічні води та каналізація, і відходи міста. Вони постійно в тому місті потрапляють в ці ставки. Залпові викиди бувають абсолютно жахливі — це смоляниста біла речовина із жахливим смородом. Люди, які проживають там, постійно скаржаться», — розповів Сергій Савенков.
Відео (22.01.2024) забруднення струмка зі сторони Юрівки
Нагадаємо, торік у липні виконувач обов’язків завідувача обласного центру контролю і профілактики хвороб МОЗ Володимир Овчаренко розповів, що дослідження води не вирішить проблему із забрудненням зливової каналізації. Зокрема, на забруднення впливає й побутове сміття біля місця виходу зливового колектора. Деякі місцеві жителі та відпочивальники лишають після себе непотріб понад десять років. У якому стані був каскад Пушкарівських ставків та прилегла територія у 2011 році, дивіться тут.
Ольга ГРИНЕНКО, «Полтавщина»